Olecko

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Drodzy gimnazjaliści!

thumb szkoły ponadgimnazjalne

 Niedługo przed wami trudne wyzwanie – wybór szkoły ponadgimnazjalnej.

Naszym zadaniem jest pomóc Wam w podjęciu tej decyzji.

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest pierwszym krokiem w dorosłe życie. Już na tym etapie zaczyna się kształtować droga dalszego rozwoju zawodowego. To właśnie teraz jest czas na zadanie sobie pytań: „Czy zależy mi na jak najszybszym zdobyciu zawodu?”, „Czy po szkole ponadgimnazjalnej chcę dalej kontynuować naukę?”, „Czym powinienem/powinnam kierować się przy wyborze szkoły?” Na te i wiele innych pytań postaramy się pomóc Tobie znaleźć odpowiedź.

Podczas wyboru szkoły młodzież najczęściej sugeruje się tym, co w danej chwili szkoła ma do zaoferowania. Jednak czy nie ważne jest, aby placówka dawała możliwość rozwoju indywidualnych zainteresowań? Dyrektorzy szkół, planując nabór na dany rok szkolny, nie są w stanie przewidzieć dokładnie czym tym razem będzie interesowała się młodzież, co będzie wydawało się atrakcyjne i co sprawi, że właśnie to moja szkoła odpowie na wszystkie potrzeby ucznia. Szkoły publiczne najczęściej oferują zajęcia, w których od lat się specjalizują. Czasami zdarza się, że próbują „iść z duchem czasów” i do swojej oferty wprowadzają (ich zdaniem) atrakcyjny kierunek. Ale czy jest on atrakcyjny właśnie dla Ciebie? Może lepiej jest poszukać szkoły, która jest w stanie zaproponować zajęcia dodatkowe dostosowane do Twoich potrzeb?

Liceum czy technikum? A może szkoła zawodowa? Powszechnie panuje przekonanie, że po liceum trzeba iść na studia. Nic bardziej mylnego. To, że wybierzesz liceum ogólnokształcące wcale nie oznacza, że nie będziesz mieć możliwości zdobycia konkretnych umiejętności, które mogą okazać się przydatne podczas poszukiwania pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Wystarczy wybrać taką placówkę, która oprócz kształcenia szkolnego w swojej ofercie posiada również usługi szkoleniowe. Dzięki temu w każdej chwili możesz zdobyć interesujące Cię uprawnienia lub doskonalić się w konkretnym zawodzie. Poza tym, jeśli po ukończeniu liceum stwierdzisz, że jednak chcesz zdobyć konkretny zawód, istnieje możliwość kontynuowania nauki (nawet bez matury!) w szkole ponadgimnazjalnej.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. W polskich szkołach dochodzi do blisko 80 tysięcy wypadków rocznie, w tym kilkudziesięciu śmiertelnych. Główne przyczyny to brak standardów i niedoinwestowanie budynków szkolnych, a także przepełnienie szkół. Dodatkowo zmorą wielu placówek jest poczucie zagrożenia u młodzieży, ze strony innych uczniów. W szkołach nasilają się „tradycyjne” formy przemocy słownej i fizycznej, a dodatkowo rozwijają się nowe, w cyberprzestrzeni. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy szkoła, w której klasy liczą sobie po 30 uczniów zapewni mi poczucie bezpieczeństwa oraz stworzy odpowiednie warunki do nauki?

Szkoła płatna czy „bezpłatna” szkoła publiczna? Najwyższy czas zerwać ze stereotypem. Panuje ogólne przekonanie, że z uwagi na opłaty czesnego, szkoły niepubliczne są drogie. Jest to mylne przekonanie, ponieważ w szkołach publicznych rodzice również ponoszą koszty, np. za dodatkowe zajęcia, korepetycje, basen itp. Często zdarza się, że wydatki te niejednokrotnie przewyższają czesne w szkołach niepublicznych. A na co idą opłatny czesnego? Na pewno nie są „przepustką” i gwarancją promowania do klasy wyższej lub na ukończenie szkoły! Szkoły niepubliczne w ramach opłat proponują swojemu uczniowi wiele dodatkowych zajęć rozwijających ich zdolności, zainteresowania oraz są pomocne w poszukiwaniu nowych pasji.

Podsumowując: najlepszym wyborem wśród szkół ponadgimnazjalnych może okazać się płatne liceum ogólnokształcące, które posiada mało liczne klasy, nowoczesną i umożliwiającą naukę w warunkach bezpiecznych bazę dydaktyczną, bogatą ofertę kursową oraz możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ale czy taka szkoła istnieje i to w naszym regionie?

Teraz już tak – Liceum Ogólnokształcące ZDZ w Olecku, ul. Armii Krajowej 22a.