Olecko

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Wychowawca wypoczynku – praca na wakacje

wychowawca wypoczynku w ZDZ Olecko

Chcesz wyjechać gdzieś na wakacje, ale brakuje Tobie kasy? Zbierasz na nowy telefon i chciałbyś sobie trochę dorobić? A może Twoje dziecko po raz pierwszy chce wyjechać na kolonie i najchętniej pojechałabyś razem z nim?

Już niedługo rozpocznie się sezon urlopowy, a studenci będą mieli wakacje. To doskonały czas, aby podreperować swój budżet. Prace sezonowe nie od dziś cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich zaletą jest miedzy innymi możliwość połączenia wyjazdu w ciekawe miejsca z pracą zarobkową. Weźmy pod uwagę chociażby opiekuna na koloniach lub różnych obozach. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Na początku jednak warto zastanowić się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać wychowawcą wypoczynku.

Kto może zostać wychowawcą kolonijnym?

 Jeśli nie jesteś nauczycielem, musisz spełnić poniższe wymagania:

Jakie dokumenty musi posiadać wychowawca kolonijny?

 Przede wszystkim przy aplikowaniu o jakąkolwiek pracę niezbędne jest aktualne CV. Dodatkowo wychowawca wypoczynku powinien posiadać potwierdzenie swoich uprawnień (zaświadczenie o ukończeniu kursu). Poza wymienionymi wyżej dokumentami, należy również złożyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego wydane nie później niż 12 miesięcy przed dniem ubiegania się o pracę wychowawcy kolonijnego.

Ile zarabia wychowawca kolonijny?

Za nim zaczniemy mówić o realnych pieniądzach, warto wspomnieć o innych bonusach jakie niesie ze sobą praca na koloniach czy obozach. Dla członków kadry zostaje zapewniony transport, wyżywienie i zakwaterowanie. Dodatkowo bardzo często organizatorzy umożliwiają przyjazd z własnym dzieckiem (oczywiście jeśli odpowiada grupie wiekowej, dla której wyjazd został zorganizowany). Jak widać wychodzi na to, że pobyt wychowawcy jest całkowicie za darmo. Najczęściej właśnie ten czynnik sprawia, że osoby decydują się na podjecie pracy jako wychowawca wypoczynku.

Jeżeli natomiast chodzi o pieniądze, to przede wszystkim wysokość pensji zależy od pracodawcy, czyli najczęściej organizatora kolonii oraz miejsca wyjazdu. Najczęściej na krajowych wyjazdach wynagrodzenie wychowawcy wypoczynku waha się w granicach od 700 – 1100 zł brutto za tydzień. Natomiast na koloniach za granicą można liczyć nawet na 1000 – 1800 zł brutto za tydzień.

Jak zdobyć zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawcy wypoczynku?

Jeżeli jesteś zdecydowany, że chciałbyś wyjechać na kolonie w roli opiekuna, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sezonu urlopowego ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

1. Zapisz się na kurs

Kurs wychowawcy wypoczynku

2. Uczęszczaj na zajęcia zgodnie z zaplanowanym harmonogramem

3. Zdaj egzamin wewnętrzny

4. Odbierz zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawcy wypoczynku zgodne z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży wraz z suplementem

 

Pamiętaj!

Kurs na wychowawcę wypoczynku mogą prowadzić tylko i wyłącznie publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli, kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Każde inne osoby prawne, osoby fizyczne oraz instytucje rynku pracy prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową MUSZĄ posiadać zgodę właściwego Kuratora Oświaty.