Olecko

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Kim jest asystent osoby niepełnosprawnej i starszej?

 

asystent osób nepełnosprawnych i starszych zdz oleckoAsystent osoby niepełnosprawnej i starszej jest to osoba, której zadaniem jest przede wszystkim umożliwić takim osobom aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.
Przede wszystkim należy pamiętać, że asystent ma pomóc w codziennych obowiązkach, a nie wyręczać osobę zależną.

Predyspozycje asystenta

Asystent osoby niepełnosprawnej i starszej powinien posiadać poczucie empatii dla swojego podopiecznego. Jednocześnie musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Poza tym asystenta powinna cechować: rzetelność, kompetencja, cierpliwość, wrażliwość. zależy zdrowie podopiecznego. Jeśli natomiast chodzi o kondycję fizyczną, musi mieć dużo fizycznej siły, aby móc przenieść podopiecznego czy pomóc mu w ćwiczeniach.

 

Możliwości zatrudnienia asystenta

Asystenci osoby niepełnosprawnej i starszej najczęściej zatrudniani są w domach pomocy społecznej, ośrodkach spokojnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także w jednostkach samorządowych. Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia osób prywatnych, które potrzebują pomocy ze względu na swoją chorobę czy wiek. Oczywiście nie od dziś wiadomo, że asystenci wyjeżdżają również bardzo chętnie za granicę, aby świadczyć usługi opiekuńcze.
 

Kwalifikacje asystenta

Aby zostać asystentem osoby niepełnosprawnej i starszej wymagane jest minimum średnie wykształcenie. Najbardziej jednak pożądani są absolwenci szkół medycznych lub z kwalifikacjami opiekuna/asystenta. Osoba, która będzie chciała profesjonalnie pracować w tym zawodzie, powinna posiadać wiedzę z zakresu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i/lub starszymi.

Jak zdobyć kwalifikacje asystenta?

Wystarczy zapisać się na kurs

asystent osoby niepełnosprawnej i starszej,

który przygotowuje do pracy na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej i/lub osoby starszej. Należy również spełniać poniższe wymagania:

  • wykształcenie minimum średnie
  • predyspozycje do pracy w zawodzie asystenta.

Szkolenie asystenta osoby niepełnosprawnej i/lub osoby starszej odbywa się całkowicie w formie zdalnej (online), gdzie uczestnicy w czasie rzeczywistym łącza się z wykładowcą.