Olecko

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Profesjonalny kurs krawiecki

Kurs krawiecki kurs szycia ZDZ Olecko

Masz kłopot ze znalezieniem dobrej krawcowej lub nie masz dłużej ochoty latać z małymi przeróbkami? Posiadasz w domu maszynę do szycia, ale nie umiesz na niej szyć? A może masz dość przymierzania ubrań, które nie koniecznie pasują do twojej sylwetki i chciałabyś coś sobie uszyć tylko nie wiesz jak?

Powodów, dla których warto jest nauczyć się szyć jest bardzo dużo. Jednym z nich jest chociażby zanikający zawód krawca / krawcowej. Od 2014 roku w barometrze zawodów, krawiec znajduje się w pierwszej dziesiątce zawodów deficytowych. Na pewno nie raz sama to odczułaś. Powiedz, ile razy szukałaś przez koleżanki lub Facebooka krawcowej, bo musiałaś wymienić zamek w kurtce lub chciałaś zwęzić ulubione spodnie? Nie dość, że brakuje doświadczonych krawcowych, to również jest coraz mniej szkół, które przyuczałyby w danym zawodzie. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na udział w kursie krawieckim, który przygotowuje do pracy w zawodzie krawcowej / krawca.

Jak wybrać odpowiedni kurs szycia?

Ofert z kursami krawieckimi, szycia, kroju itp. jest bardzo dużo. Jak w takim razie wybrać ten odpowiedni? Wyodrębniliśmy 5 najważniejszych czynników, którymi powinniśmy sugerować się przy wyborze odpowiedniego dla nas kursu. Są to:

  1. Organizator szkolenia
  2. Instruktor prowadzący zajęcia
  3. Wyposażenie pracowni do zajęć praktycznych z szycia
  4. Program kursu krawieckiego
  5. Kwalifikacje po zakończeniu szkolenia

Wiadomo, że tym co najbardziej do nas przemawia jeśli chodzi o wybór kursu krawieckiego jest cena. Jednak jest ona również zależna od wymienionych wyżej czynników. Jeśli mamy do wyboru kurs za 200 zł, który trwa 8 godzin, a szkolenie 60-godzinne za 700 zł, to wbrew pozorom tańsze okaże się te drugie. Jak to możliwe? To proste. Koszt jednej godziny krótszego szkolenia jest większy o ponad połowę niż tego dłuższego. Dodatkowo w przypadku długich kursów, coraz więcej placówek dopuszcza płatność ratalną. Dzięki temu cena nie staje się już głównym czynnikiem decydującym o wyborze kursu.

Kto jest organizatorem szkolenia?

Coraz częściej można spotkać się z tym (nie tylko w branży krawieckiej), że szkolenie organizowane jest przez osobę prywatną, a nie przez firmę szkoleniową lub placówkę edukacyjną. Najczęściej nie zwracamy na to uwagi. A jednak...

Należy pamiętać, że jedynie w przypadku placówek edukacyjnych prowadzony jest nadzór pod względem jakości wykonywanej działalności. Nie mówimy tu o kontroli z Urzędu Skarbowego czy innej instytucji finansowej (chociaż w przypadku osób fizycznych nie mamy pewności czy nawet taka jest). Nadzór nad placówkami edukacyjnymi prowadzi odpowiednie dla danego obszaru kuratorium. Poza tym tego typu instytucje podlegają pod Ministerstwo Edukacji Narodowej lub inne w zależności od specyfiki proponowanych szkoleń. W przypadku osób fizycznych nie ma żadnego nadzoru, a co za tym idzie? Nie mamy pewności, czy szkolenie zostanie należycie przeprowadzone, a zdobyte umiejętności będą uznawane chociażby przez potencjalnego pracodawcy.

Dodatkowo warto, aby placówka do której się zgłosimy posiadała doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Wówczas możemy zasięgnąć opinii innych osób, które uczestniczyły już w kursie krawieckim organizowanym przez daną firmę. Mamy również pewność, że wiedzą w jaki sposób poprowadzić szkolenie, aby osoby nauczyły się tego, po co przyszły.

Kto poprowadzi zajęcia?

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o wyborze kursu krawieckiego (i nie tylko) jest instruktor na kursie. Najczęściej w każdej ofercie znajdziemy zapis "profesjonalna kadra dydaktyczna". Ale czy na pewno?

Mi powyższe sformułowanie kojarzy się z tym, że kurs (w tym przypadku krawiecki) poprowadzi osoba, która ukończyła szkołę w tym zawodzie lub przynajmniej kurs czeladniczy oraz że jest czynna zawodowo. Dodatkowo posiada przygotowanie pedagogiczne. Inaczej jak może przekazać wiedzę, abym po kursie umiała szyć?! Nie chciałbym być również królikiem doświadczalnym. Z tego też powodu warto, aby wcześniej wspomniana "profesjonalna kadra dydaktyczna" posiadała już doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Wtedy mam pewność, że to ja się na uczę, a nie instruktor na mnie zdobywa wiedzę, jak ma ją przekazywać.

Na kurs z własna maszyną?

Pytanie: "Czy muszę na szkolenie przynosić własną maszynę do szycia?" jest najczęściej zadawane przez osoby zapisujące się na kurs krawiecki. Maszyny do szycia są rożne. Poza tym nie każda z nas musi posiadać najnowszy model. Często zdarza się tak, że osoby decydują się na kurs, ponieważ gdzieś w domu zalega stara maszyna i chciałyby nauczyć się na niej szyć. Są one zazwyczaj ciężkie (nie mówiąc już o tych wbudowanych w szafkę) lub nieporęczne.

Maszyna do szycia to nie wszystko, co jest potrzebne do organizacji kursu krawieckiego. Na wyposażenie jednego stanowiska do zajęć praktycznych składają się: nożyce, papier szary, ołówki, mydło krawieckie, zestaw nici, igły, szpilki, wykroje itp. Dodatkowo z racji nauki szycia odzieży trzeba mieć gdzie ją przymierzyć, czy chociażby zawiesić, aby dopasować ze sobą wykroje.

Czego nauczę się na kursie?

Często jest tak, że sama nazwa szkolenia nie wskazuje na to, co będzie omawiane na kursie. Tak jest chociaż w przypadku kursu krawieckiego. Która z was mi powie, czy na takim kursie nauczę się szyć odzież, poduszkę, firanki, ubranka dla lalek czy może plandeki? Z tego też powodu ważny jest program kursu. To dzięki niemu będę wiedziała, jakie zagadnienia będą na danym szkoleniu. A co za tym idzie?  - Czy to jest kurs krawiecki, który mnie interesuje.

Wielokrotnie również przeglądając różne oferty napotkałam informację: "program kursu dostosowany do potrzeb grupy". No halo! A co jeśli na kursie zbierze się 10 osób i każda będzie chciała nauczyć się szyć coś innego? Wątpliwe jest, aby wówczas instruktor był w stanie każdej osobie indywidualnie omówić dany zakres.

Dodatkowo ważne jest, aby program szkolenia został przygotowany zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Wówczas w takim programie zawarte są wszystkie wytyczne, tj.

- jaki jest cel szkolenia

- opis grupy docelowej

- jakie osiągnie się efekty kształcenia

- dokładną tematykę szkolenia z uwzględnieniem godzin niezbędnych do realizacji danego tematu

oraz pozostałe elementy opisane w rozporządzeniu.

Daje nam to gwarancję tego, że otrzymamy konkretną wiedzę i umiejętności. Poza tym mamy pewność, że nauczymy się dokładnie tego, po co przyszliśmy.

Czy otrzymam certyfikat?

Wiadomo nie od dziś, że certyfikat certyfikatowi nie równy. Większość z nas ma w domu drukarkę i nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ładnym papierze wydrukować tematyczną wizualizację z nazwą szkolenia i zamaszystym podpisem osoby prowadzącej kurs. Taki nawet ładniej prezentuje się w ramkach na ścianie. Ale czy właśnie o to nam chodzi w ukończeniu kursu? Problem zaczyna się w momencie, gdy chcemy przedstawić swoje dokumenty pracodawcy.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy powiedzieć, że ma się doświadczenie i wiedzę w danym kierunku lub że się umie coś zrobić. Teraz na wszystko należy posiadać dokument. Pracodawca jest tą osobą, dla której ważne jest, co to za certyfikat, zaświadczenie czy świadectwo i przez kogo wystawione. Wiadomo, że najbardziej niepodważalnym dokumentem jest świadectwo szkolne, dyplom zawodowy itp. Kolejnym potwierdzeniem  zdobytej wiedzy i umiejętności jest zaświadczenie o ukończeniu kursu wydane na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 652) wraz z suplementem, w którym wskazana jest szczegółowa tematyka szkolenia. Tego typu dokumenty wydawane są najczęściej na drukach ścisłego zarachowania, a ich odbiór kwitowany jest podpisem osoby kończącej dane szkolenie.

Kurs krawiecki w ZDZ w Olecku

Nie każda osoba, która zgłasza się na szkolenie, zdobywa nowe umiejętności w celu pozyskania pracy w danym kierunku. Nie oznacza to jednak, że chcąc nauczyć się szyć dla siebie samej musisz rezygnować z odpowiedniej jakości szkolenia. Wybieraj tylko i wyłącznie sprawdzone placówki oraz kompetentnych instruktorów. Nie daj sobie wmówić, że w 8 godzin czy bez konkretnego programu nauczysz się krawiectwa lub szycia. Inni potrzebowali na to kilku lat w szkole zawodowej czy technikum.

Proponowany przez Ośrodek ZDZ w Olecku kurs krawiecki to gwarancja uzyskania konkretnej wiedzy realizowanej zgodnie z opracowanym programem szkolenia, poświadczonej zaświadczeniem MEN. Dodatkowo posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w kształceniu z zakresu kroju i szycia w szkole zawodowej w zawodzie krawiec oraz na kursach krawieckich. Zajęcia prowadzone są w pracowni wyposażonej w niezbędny sprzęt i akcesoria umożliwiające przeprowadzenie zajęć praktycznych.

Pełna oferta oferta dostępna jest pod linkiem:

Kurs krawiecki

Poniżej przedstawiamy krótką relację z tego, co kursantki szyły w ostatnich edycjach kursu krawieckiego realizowanego przez ZDZ w Olecku.