Projekt "Pomagamy zwalnianym" w pytaniach
- 08 lipiec 2024
Czy jako rolnik mogę wziąć udział w projekcie?
A co, jeśli w trakcie projektu znajdę pracę?
Te i inne pytania bardzo często bardzo często słyszymy od Was w związku z udziałem w bezpłatnym projekcie "Pomagamy zwalnianym". Zostały one przez nas skrupulatnie zapisywane. Dzięki czemu powstała poniższa lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.
A w przypadku wystąpienia nowych, zapraszamy do kontaktu
Tak pod warunkiem, że gospodarstwo nie przynosi dochodów. Przy czym dotacje nie są traktowane jako dochód.
Tak, jeśli z tego tytułu nie osiąga się dochodu.
Jeżeli osoba, która kwalifikuje się do projektu nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy, może wziąć udział w bezpłatnym projekcie.
Osoba, która ma na siebie zarejestrowaną działalność (aktywną lub w zawieszeniu) nie może uczestniczyć w projekcie "Pomagamy zwalnianym".
Ośrodek ZDZ, który realizuje projekt wskazuje miejsce realizacji stażu. Jeśli natomiast uczestnik preferuje inne miejsce, może sam się ubiegać o odbycie tam stażu lub przez pośrednika pracy, z którym współpracuje dany Ośrodek ZDZ.
Pierwszą formą wsparcia w projekcie jest spotkanie z doradcą zawodowym. To właśnie podczas ustalania Indywidualnego Planu Działania badane są predyspozycje zawodowe uczestnika oraz analizowane są posiadane już kwalifikacje i kompetencje. Na tej podstawie oraz w oparciu o lokalny rynek pracy i zapotrzebowanie pracodawców, określanie są szkolenia indywidualnie dla każdego uczestnika.
W takim przypadku umożliwiamy uczestnikowi dokończenie udziału w projekcie (szczególnie dokończenie bezpłatnych szkoleń). Jedynie jeśli został zaplanowany staż, nie będzie już on realizowany.
Na każdego uczestnika przewiduje się średnio 100 godz. dydaktycznych szkolenia. W związku z tym ilość szkoleń zależy od długości ich trwania.
W projekcie zakłada się realizację następujących form wsparcia:
- Doradztwo zawodowe, w tym: Indywidualny Plan Działania (4 godz./os.), doradztwo zawodowe – zajęcia indywidualne (3 godz./os.), Warsztaty „Kreowanie wizerunku” (8 godz./ grupa)
- Pośrednictwo pracy (do 4 godz./os.),
- Poradnictwo psychologiczne, w tym: grupowe poradnictwo psychologiczne (8 godz./ grupa), indywidualne wsparcie psychologiczne (śr. 2 godz./os.)
- Bezpłatne szkolenia zawodowe dostosowane do potrzeb i predyspozycji uczestników projektu (śr. 100 godz./os),
- Staże u lokalnych przedsiębiorców (średnio 3 miesiące)
- Studia podyplomowe
Nie. Każdy uczestnik na spotkaniu z doradcą wybiera jedną ścieżkę uczestnictwa. Decydując się na studia podyplomowe można jedynie skorzystać z doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, Warsztatów kreowania wizerunku oraz poradnictwa psychologicznego.
Udział w stażu proponowany jest osobom, które są bezrobotne / niepracujące w dniu przystąpienia do projektu lub w trakcie projektu stały się osobami niepracującymi (osoby na wypowiedzeniach). Jednocześnie jeśli uczestnik podczas udziału w projekcie zostanie zatrudniony, wówczas staż nie obowiązuje.
Wydatki poniesione przez uczestnika projektu związane z dojazdem własnym samochodem są kwalifikowane do wysokości ceny biletu transportu publicznego na danej trasie (jeżeli uczestnik poniósł koszty w wysokości równej lub wyższej niż cena biletu), po przedstawieniu przez uczestnika projektu stosownego oświadczenia. Jeśli uczestnik udokumentuje poniesienie kosztów w kwocie niższej od ceny biletu, zwrot nastąpi do wysokości faktycznie poniesionych kosztów.
Uwaga: Powyższe odpowiedzi dotyczą jedynie udziału w projekcie POMAGAMY ZWALNIANYM - kompleksowe wsparcie outplacementowe - IV edycja.
Jeśli zaciekawiły Ciebie pytania i zastanawiasz się nad udziałem w projektu, wszystkie ważne informacje znajdziesz pod linkiem:
facebook
twitter
google+