Olecko

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Opieka nad osobą starszą

opiekun osób starszych

 

Czas obecnie trwającej epidemii bardzo niekorzystnie wpływa na wszystkich ludzi. Jest on jednak najbardziej trudny dla osób starszych. Jest to grupa zwiększonego ryzyka zachorowania oraz taka, która ma potencjalnie ciężki przebieg choroby. Niestety w związku z zaistniałą możliwością zakażenia oraz odizolowania, u seniorów w dużej mierze wywołuje niepokój i ma swoje konsekwencje dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Musimy dlatego odpowiednio się nimi opiekować.

Co zrobić, aby w tak trudnym momencie pomóc naszym seniorom?

Przede wszystkim nie należy zostawiać ich samych sobie. Pamiętajmy więc o telefonach do naszych bliskich. Dla nas jest to niby błaha sprawa, a szczególnie dla samotnych osób starszych, jedyna możliwość nawiązania kontaktu z kimkolwiek. Poza tym robiąc zakupy dla nich dorzućmy jakiś bonus, niespodziankę. Może to być np. jakaś ciekawa lektura, krzyżówki lub może drobny smakołyk. Najważniejsze jest, aby osoba starsza nie miała uczucia samotności. Warto jest zainteresować się ich samopoczuciem każdego dnia. Ale przede wszystkim przestrzegajmy, aby zostali w domu.

Chcesz pomóc seniorom nie tylko ze swojej rodziny?

Jeśli chcesz w tym trudnym czasie opiekować się osobami starszymi, możesz zrobić to na kilka sposobów. Po pierwsze możesz zapukać do sąsiada obok, zrobić jemu zakupy, wykupić leki w aptece, umówić na teleporadę lekarską lub po prostu zapytać się, czy czegoś nie potrzebuje. Po drugie możesz zwrócić się do instytucji, które zajmują się opieką nad osobami starszymi (MOPS, GOPS lub Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów) i zostać wolontariuszem. Po trzecie możesz odbyć szkolenie "Opiekun osób starszych", na którym dowiesz się nie tylko na czym polega praca w danym zawodzie, ale również poznasz sposoby niesienia pomocy seniorom w tak trudnym czasie bez narażania swojego i ich zdrowia.

 

Kurs opiekuna osób starszych - rozpoczęcie 20 lutego 2021