Olecko

Szkoła i Ośrodek Kształcenia

Aktualności

Czym jest autoklaw i do czego służy?

 obsługa autoklawu ZDZ Olecko szkolenie

Czy wiesz dokładnie czym jest autoklaw? Gdzie powinien być używany? Czy potrzebne są uprawnienia do obsługi autoklawu?

Autoklaw przede wszystkim używany jest do sterylizacji narzędzi czy innych przedmiotów, które miały kontakt z krwią bądź innymi płynami ustrojowymi. Z początku miał być urządzeniem wykorzystującym procesy fizyczne i chemiczne. Dziś kojarzony głównie ze szpitalami, gabinetami stomatologicznymi i salonami kosmetycznymi.

Historia autoklawu

Autoklaw został wynaleziony w 1679 roku przez Denisa Papina, który był francuskim fizykiem. Pierwsza prezentacja "kotła Papina" (tak również był nazywany autoklaw) miała miejsce w 1682 roku podczas przyjęcia na rzecz członków Towarzystwa Królewskiego w Londynie. To właśnie autoklaw dał początek do powstania kotłów parowych oraz szybkowarów.

Zastosowanie autoklawu

Tak naprawdę autoklaw to nic innego niż hermetycznie zamknięty, ogrzewany zbiornik służący do przeprowadzania procesów chemicznych. Jednak obecnie ma bardzo szerokie zastosowanie. Dla większości z nas wydaje się, że wykorzystywany jest głównie w szpitalach czy gabinetach dentystycznych. Nic bardziej mylnego. Obecnie autoklawy służą przede wszystkim do sterylizacji narzędzi nie tylko w placówkach zdrowia, ale również w:

  • gabinetach kosmetycznych,
  • salonach tatuażu,
  • salonach piercingu,
  • salonach medycyny estetycznej,
  • gabinetach stomatologicznych,
  • gabinetach podologicznych,
  • gabinetach weterynaryjnych

oraz przez fryzjerów i barberów, którzy korzystają z wielorazowych metalowych brzytew i nożyczek.

Ciekawostką jest natomiast fakt, iż autoklaw swoje zastosowanie ma również w przemyśle spożywczym, w zakładach mięsnych i owocowo-warzywnych. Za pomocą autoklawów przeprowadza się procesy gotowania, wygrzewania w próżni, gotowania ciśnieniowego, pasteryzacji, a także sterylizacji w parze lub w wodzie. Zapewnienia to produktom trwałości oraz bezpieczne przechowywanie.

Obsługa autoklawu

Zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, autoklaw powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie podczas zabiegów może dojść (lub dochodzi) do przerwania ciągłości skóry, a co za tym idzie - ryzyko zakażenia bakteriami, grzybami i wirusami. Wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego jasno wskazują, że narzędzia, które nie są narzędziami jednorazowego użytku, należy myć, dezynfekować i na końcu obowiązkowo sterylizować.

Z racji powstającego dużego ciśnienia podczas procesu sterylizacji, zaleca się, aby osoby obsługujące autoklaw posiadały uprawnienia SEP. Żeby do tego doszło, najpierw należy ukończyć

szkolenie z zakresu obsługi autoklawu.

Następnie przystąpić do egzaminu na uzyskanie uprawnień energetycznych (grupa II ciepłownicza) przed Komisją Kwalifikacyjną.